Kommunikasjonssjef i NBF, Egil Steinsland. Foto: NBF
Bilbransjen har over 50 000 arbeidsplasser i Norge. Det er en næring som bokstavelig talt får Norge til å henge sammen – og som stadig oftere nevnes i samme åndedrag som teknologi, klimaomstilling og bærekraft. Men skal vi sikre fremtiden til denne viktige næringen, må vi ta utfordringen med rekruttering på største alvor.
De siste årene har søkertallene til bilfagene vært på nedadgående kurs. I 2016 var det 1 944 søkere til kjøretøy og 303 til karosseri. Siden da har vi sett en generell tilbakegang, særlig innen lette kjøretøy. I 2025 var det 1213 søkere til kjøretøy og 181 til karosseri.
Jenteandelen holder seg stabil: rundt 11–12 % på kjøretøy og hele 40 % på karosseri. Totalt ligger jenteandelen på 15–16 %.
Tall fra Udir.
Lærekontrakter og fagbrev – lysglimt i statistikken
Det finnes likevel tydelige lyspunkter. Andelen søkere som får lærekontrakt har vært stabilt høy over flere år – og er i mange tilfeller bedre enn i sammenlignbare bransjer. Bransjen har blitt betydelig bedre på å ta inn lærlinger. Det er særlig økning i lærekontrakter innen tunge kjøretøy og teknologifag.
Tall fra Udir.
I tillegg viser tallene at mange faktisk fullfører og får fagbrev. Det betyr at vi – til tross for lavere søkertall – fortsatt har et relativt godt tilfang av nye fagarbeidere hvert år.
Tall fra Udir.
Et ubrukt potensial: flere søkere og flere jenter
Summen av tallene peker i én retning: Vi har et klart potensial for å øke rekrutteringen, og da særlig blant jenter. Bransjen har lykkes med å utdanne – nå må vi i større grad lykkes med å tiltrekke. Det handler om å vise frem mangfoldet i faget. Et fag der du bygger kompetanse som trengs i flere bransjer – ikke bare bil.
Hva gjør vi nå?
Rekruttering er et felles ansvar. Bransjen selv, opplæringskontorene, skolene, myndighetene – og vi i NBF. Det gode arbeidet med lærlinger må videreføres. Samtidig må vi tørre å utfordre mytene og gjøre bilfagene relevante og attraktive for en ny generasjon. Det er færre ungdommer å konkurrere om i årene som kommer.
Da må vi bli enda flinkere til å vise hvorfor nettopp vår bransje er et godt valg. For å utfordre myter og fordommer om bilbransjen vil NBF lansere en egen kampanje over sommeren. Målet er å styrke bransjens generelle omdømme og bedre rekruttering.