CAB skal levere fremtidens DBS – NBF svært fornøyd med valget

knut ole magistad

Fagsjef servicemarked skade og lakk Knut Ole Magistad. Foto: NBF

Finans Norge Forsikringsdrift har valgt CAB Group som leverandør av fremtidens DBS. Norges Bilbransjeforbund (NBF) er svært fornøyd med både leverandørvalget og den grundige prosessen som har ledet frem til beslutningen.

DBS er et av de viktigste fellessystemene for den norske forsikrings- og skadeverkstedbransjen, med rundt 700 000 skadetakster årlig. Valget av ny teknologisk plattform vil derfor få stor betydning for bransjen i mange år fremover. 

God involvering av verkstedbransjen 

NBF har gjennom sitt Bransjeutvalg for skade og lakk vært tett involvert i prosessen og fått anledning til å komme med innspill og synspunkter underveis. 

Vi er svært fornøyde med måten Finans Norge Forsikringsdrift og Bilskadekontoret har gjennomført denne prosessen på. Verkstedbransjen har blitt lyttet til og tatt med på råd hele veien. Det har vært viktig for oss, ettersom DBS er et helt sentralt arbeidsverktøy for våre medlemsbedrifter. 

CAB var NBFs førstevalg

Flere sterke internasjonale leverandører har vært vurdert, blant annet Solera og GT Motive. NBF mener alle har presentert gode løsninger, men CAB ble etter grundig vurdering forbundets foretrukne alternativ. 

Vi opplever at CAB har god forståelse for det norske markedet og verkstedenes behov. Samtidig vil vi understreke at det har vært flere meget kompetente leverandører med i prosessen. Vi mener likevel at CAB er det beste valget for den norske skadebransjen.

Nå begynner den virkelige jobben 

Selv om NBF er svært fornøyd med leverandørvalget, er det fortsatt flere forhold ved dagens DBS som forbundet mener bør forbedres. Den nye løsningen gir en viktig mulighet til å rydde opp i gamle utfordringer og sikre best mulige rammebetingelser for skadeverkstedene. 

– Vi har en liste over forhold i dagens DBS som vi ikke er helt fornøyde med, og som vi nå forventer å få diskutert og forbedret. Vi har hatt en god og konstruktiv prosess så langt, men nå begynner kanskje den virkelige kampen! Vi gleder oss til å brette opp ermene og ta fatt på dragkampen om løsningene som skal fungere best mulig for skadeverkstedene. Vi lover å være konstruktive, men kommer ikke til å være helt kravløse, sier NBFs representant i arbeidet, Knut Ole Magistad. 

Presenteres på Bilbransjens dager 25. november 

NBF er også stolte over at den nye DBS-løsningen for første gang skal presenteres grundig for bransjen under Bilbransjens dager på Gardermoen 25. november.

Her vil Bilskadekontoret presentere den nye løsningen, planene for innføring og hvordan fremtidens DBS skal bidra til en mer effektiv og digital arbeidshverdag for skadeverkstedene. CAB som leverandør av systemet vil også få sjansen til å vise frem sine spennende nyheter. 

Planen er at utrullingen av nye DBS skal starte etter sommeren 2028. 

Les pressemeldingen fra FNF her