NBF deltar aktivt i arbeidet med å velge ny takstløsning for skademarkedet

Knut Ole magistad

Fagsjef servicemarked, skade og lakk i NBF, Knut Ole Magistad. Foto: NBF

Dagens plattform, dataassistert skadebesiktigelsessystem (DBS) skal erstattes, og prosessen ledes av Finans Norge Forsikringsdrift (FNF). NBFs rolle er rådgivende, og vårt viktigste mål er å arbeide for at den nye løsningen fungerer godt for verkstedene i praksis.

Derfor er dette er viktig

Takstsystemet er det mest sentrale verktøyet i skadehverdagen. Det ligger til grunn for:  

  • beregning av erstatning  
  • beregning av lakk, rettetider og delebehov  
  • samhandling mellom verksted og forsikringsselskap  

Valget av leverandør vil derfor få stor betydning for hverdagen til både verksteder og andre aktører.  

NBFs rolle i prosessen  

NBF representeres av bransjeutvalget for skade og lakk, som bidrar med faglig kompetanse og praktisk erfaring for å sikre at medlemmenes interesser blir ivaretatt. Det står nå mellom tre aktuelle leverandører.  

Dette er viktig for bransjen  

NBF legger særlig vekt på at den nye løsningen:  

  • er brukervennlig og oppdatert  
  • ikke gir dårligere vilkår enn i dag  
  • har gode integrasjoner mot verkstedenes egne DMS-systemer  
  • er best mulig integrert mot Statens vegvesen  
  • gjør rapportering og uttrekk enklere  
  • sikrer god kommunikasjon og dokumentasjon mellom skadeverksted og forsikring. Spesielt i forbindelse med innkreving av eganandeler, merverdiavgift og eventuell regress. 
  • har rask oppdatering av nye bilmodeller  
  • fungerer på flere plattformer, også nettbrett  
  • er bedre tilpasset nye lakktyper og materiell  
Tar imot innspill  

Medlemmer som har innspill eller erfaringer knyttet til dagens eller fremtidige takstløsninger, oppfordres til å ta kontakt med NBF.